Wakacje nad morzem

zaczynamy bo już czas,

jestem ja, jesteś ty,

razem to jesteśmy MY.

Wakacje tuż tuż… Rozmawialiśmy już o ogrodzie i parku jako miejscu, w którym możemy spędzić miło letni czas. Dziś poznacie miejsce, które możemy odwiedzić w wakacyjnym czasie. Przeniesiemy się nad morze. Wiecie jak nazywa się morze w Polsce? To Morze Bałtyckie.

Spójrzcie na mapę, a rodzic na pewno pokaże Wam, gdzie znajduje się polskie morze.

Zaczniemy dziś od zabawy z pokazywaniem do piosenki „Oto Morze Bałtyckie jest”

Posłuchajcie wiersza D. Wawiłow „Morze”.

Siedziały dzieciaki na dworze
I kłóciły się jakie jest morze.
Kuba powiedział, że słone,
A Jędrek, że nie, bo zielone.
A Baśka, że są w nim meduzy
I okręt – o, taki duży,
I jeszcze raki w skorupie,
A Bartek, że dziewczyny są nudne,
i jeszcze Paweł powiedział,
Że jak się położyć nad morzem
I machać rękami, i machać nogami,
To na piasku się zrobi orzeł.
Poproszę tatę - może pojedzie
Ze mną nad morze?

Słuchaliście uważnie? Zaraz to sprawdzimy. Odpowiedzcie na poniższe pytania:

O co kłóciły się dzieci?   Jakie jest zdaniem dzieci morze?   Co można robić nad morze?

Opowiedzcie rodzicowi, co można robić nad morzem. Spójrzcie na plansze i sprawdźcie, czy udało Wam się wymienić wszystkie czynności.

Czy wiecie, jak zachować się nad morzem? O zasadach bezpiecznego zachowania się nad woda opowiada bajka edukacyjna z cyklu „Bezpieczne wakacje”.

Skoro znaleźliśmy się nad wodą nie może zabraknąć wodnych doświadczeń.

Na początek sprawdzimy, co pływa, a co tonie w wodzie. Do miski z wodą wrzućcie wybrane przez siebie przedmioty. Może to być: kamień, klocek, kawałek kartki, korek, piórko czy spinacz. Co się z nimi dzieje? Toną czy pływają?

Jaka jest morska woda? Słona czy słodka? Tak, woda morska jest słona. Jak myślicie w której wodzie będzie pływał ziemniak? Przygotujcie dwie szklanki, łyżkę, sól i ziemniaka. Poproście mamę albo tatę o pokrojenie ziemniaka na plastry. Do jednej szklanki dodajcie sól i dokładnie wymieszajcie. Włóżcie plastry ziemniaka do obu szklanek. W której wodzie pływa ziemniak? W słodkiej czy słonej?

Wiecie, czemu łodzie mimo, że są niekiedy bardzo ciężkie pływają w wodzie? Mają odpowiedni kształt. Wykonajcie doświadczenie, a przekonacie się, że mam rację. Przygotujcie dwie szklanki z wodą oraz plastelinę. Do jednej szklanki wrzućcie kulkę z plasteliny. Co się z nią stało? Zróbcie drugą, taką samą kulkę, a następnie spróbujcie stworzyć z niej łódkę. Jeśli macie z tym trudność, na pewno mama albo tata Wam pomogą. Co się stało z łódką ulubioną z plasteliny?

Na zakończenie, czeka na Was gra interaktywna. Za jej pomocą będziecie mogli sprawdzić, jak dużo wiecie o morzu. Powodzenia!

Dzisiejsze zadania

1. Karta pracy strona 50 oraz 51